Kunpeszér Bács-Kiskun megye északi részén, a Felső Kiskunságban található 690 lakosú kistelepülés.
A kecskeméti Katona József Múzeumban találhatók azok a régészeti leletek, melyek a település régmúltját idézik
Ásatások során bronzkori kultúrára jellemző leletekre, szarmatakori települések maradványaira /vasfegyverekre, ékszerekre, préselt, bronzrozettás veretektől ékes övekre, cserépmaradványokra / leltek a kutatók
Kunpeszérről az első írásos emlék 1264-ből származik, ekkor a csúti prépostság leveleiben Pezer néven szerepelt. s feladata a - környező falvakkal együtt - a királyi udvar ellátása volt. 1721-ben Peszér és Adacs puszta Savoyai Eugén birtoka lett, később a királyi kincstárhoz tartozott, majd 1872-ben összevonták és Peszéradacs néven önálló községgé szervezték. Az 1949-es közigazgatási átszervezés során megszüntették, és így hetvenhét év után ismét két önálló kisközség kezdte meg működését Kunadacs és Kunpeszér néven.
1976-ban Kunszentmiklós társközségévé vált a település, az általános iskolát is körzetesítették.
1990-es önkormányzati választások óta önálló önkormányzat működik.
A termelőszövetkezet biztosított munkahelyet szinte minden helyi lakosnak, mígnem 1993-ban felszámolták. A varrodát egy budapesti vállalkozó vette át, aki 2009-ig munkát adott 25 varrónőnek. Sajnos a gazdasági válság erre a vállalkozásra is rányomta bélyegét, nem tudja üzemeltetni a kunpeszéri varrodát.
Az itt élők fő megélhetési forrása ma is elsősorban a mezőgazdaság. Vállalkozóként, őstermelőként foglakoznak növénytermesztéssel, állattenyésztéssel.
Az alapszolgáltatásokat helyi vállalkozók biztosítják. A községben négy élelmiszerjellegű vegyesbolt és három vendéglátó üzlet működik.
Az elmúlt húsz év alatt szépen fejlődött a település, nőtt a lakosságszám.
Kunpeszéren az infrastruktúra kiépített. Villany, vezetékes víz, szennyvízcsatorna-hálózat, telefon, internet, kábeltévé, földgáz mind megtalálható.
A községnek nyolcosztályos általános iskolája, napközi otthonos óvodája, művelődési háza, játszótere; piactere, postája, háziorvosi rendelője, könyvtára van, teleház működik.
Értékes helytörténeti gyűjtemény tekinthető meg az általános iskola udvarában lévő helyiségben.
Az önkormányzat házi-segítségnyújtás és falugondnoki szolgálat működtetésével segíti a rászorulókat. Rendszeresen tart fogadóórát a gyermekjóléti és családsegítő szolgálat.
Itt épült először templom a ROSA MYSTICA- Titkosértelmű Rózsa- tiszteletére 1981-ben, mely az óta kedvelt kegyhely. A templomszentelés évfordulójának tiszteletére minden év július 13-át követő vasárnapon búcsúünnepet tartanak. E napot megelőző szombatot választotta a község falunap időpontjául, ahol színvonalas kulturális programok, sportrendezvények, kiállítások, utcabál vonz egyre több vendéget.
Jó a település közbiztonsága, a körzeti megbízott munkáját a polgárőrség segíti.
A község civil szervezetei szerepet vállalnak kulturális és sport rendezvények szervezésében.
Az 1998- ban alakult Kunpeszéri Vadásztársaság eredményes vadgazdálkodást folytat az apró-és nagyvadban gazdag területen.
A községet körül öleli mintegy 7754 ha szántó, rét, erdő, melynek nagy része a Kiskunsági Nemzeti Park kezelésében van, védett természetvédelmi terület, rendkívül gazdag növény és állatvilággal.
Az önkormányzat fontos feladatának tartja a község fejlesztését, önállóságának megőrzését, a lakosság számára élhető körülmények biztosítását, vonzó falukép kialakítását.